Tri týdny na Novém Zélandu
Výprava za tucnáky
Home
První krucky u protinozcu
Vyzvedáváme si auto a kupujeme varic
Z Aucklandu na jih
Kolem MtTaranaki k Wellingtonu
Konecne na Jiznim ostrove
Po západním pobrezi k Pancake Rocks
U ledovcu
Labyrint a Milford Sound
Do Dunedinu
Otago Peninsula
Tucnáci
DOC a kempy
Muze se hodit
Odkazy
Severni ostrov - Photos
Taupo, Craters of the Moon, Orakei Korako - Photos
Wai-o-tapu - Photos
Tongariro Crossing - Photos
Jizni ostrov - Photos
Kontakt

Pomocí sikovné mapy z Dunedinu jsme nasli prísupovou cestu k Sandfly Beach. Cestou jsme se opet obdivovali trpelivosti a toleranci novozélandských rídicu. Na jedné krizovatce tvaru písmene T jsme se tak trochu nemohli dohodnout, na kterou stranu odbocit. Na pomoc jsme si vzali pouze priblizný plánek celého poloostrova. No, mapka opravdu nic moc. Zastavili jsme prímo uprostred krizovatky a snazili se podle mapky zorientovat. Moc se nám to nedarilo a tak jsme na krizovatce trceli pekných pár minut. Nakonec jsme se ale rozhodli pro odbocení doleva. Rídila Olous a kdyz se pri opoustení krizovatky mrkla jen tak na pul oka do zpetného zrcátka, zjistila, ze za námi stojí nejaká dodávka. A stála, a nic, a klidne, a zádné troubení, a zádné neslusné posunky. Proste jen tak tam stálo auto s ridicem a cekalo, az se nejací zmatení turisté rozhodnou, kam vlastne pojedou.

kostra.jpg

Autem se az k Sandfly Beach pochopitelne dojet nedalo. A tak jsme naseho cerveného Zabácka nechali na polní ceste nekde mezi roztrousenými farmami obklopenými pastvinami. Cesta na pláz vedla pres nekolikero soukromých pastvin, kde byla vyznacena tycemi s oranzovýma sipkama. Bohuzel ale tady neplatilo zlaté pravidlo Klubu ceských turistu, ze se má videt od znacky ke znacce. Jednotlivé znacky byly rozmísteny tak ve 300 metrových vzdálenostech, rozhodne nebyly na dohled od sebe, a tak jsme sli spíse podle citu. Jednou jsme dokonce narazili na kostru neceho, co vypadalo jako ovce uhynulá pri záplavách. Pak jsme zase vystrasili ovecky, které se rychle nedokázaly rozhodnout, na kterou stranu utéct. Az jim potom Olous musela napovedet, ze musejí doleva, protoze my jsme sli doprava.

Jednotlivé pastviny byly od sebe oddeleny ploty, pres které vedly schudky oznacené jiz výse zmínenými znackami, a to nás cas od casu ubezpecilo o tom, ze jdeme správne. Nakonec pastviny skoncili a my jsme se zanorili do buse. A byl to opravdový bus, ve kterém se Olous najednou propadla o pul metru a vetve se nad ní neprodysne uzavrely.

V prítmí vetví stromu a krovin nebylo moc dobre videt, kam clovek vlastne slape. O priblizném smeru cesty jsme si taky mohli nechat jedine zdát. Vlastne nezbývalo nic jiného, nez se drzet jiz vyslapaných cesticek a v jejich mnozství se snazit neztratit. Obcas se stezka propadala az do metrové hloubky mezi kere neznámého puvodu, ale stále to vypadalo, ze tudy jiz nekdy nekdo sel. Nakonec nás bus doslova vyplivla na brehu zátoky. Tento poslední úsek cesty byl oproti predeslému naprosto bez vegetace. Na druhou stranu byl ovsem schudný jen díky tomu, ze byl zrovna odliv. Prijít v jinou dobu, tak bychom snad museli plavat. Konecne jsme dorazili na pláz! Kolonie tucnáku se samozrejme nacházela na zcela opacné strane pláze, nez kde jsme se vyloupli z pobrezního buse.

Kdyz jsme se pomalu blízili celí zmození z buse a nakonec i docela unavení z brodení se v hlubokém písku na plázi k dlouho vyhlízené kolonii, tak nás zastavila jedna paní a upozornila nás na zlutookého tucáka v tráve na brehu. Byl od nás vzdálen zhruba 100 metru a tak jsme ocenili, ze jsme si tentokrát nezapomneli vzít dalekohled. Díky dalekohledu jsme pak objevili jeste i dalsí: jeden z nich spal asi 200 metru pred námi na pobrezních kamenech a jeste dalsí si cistili perí v tráve na vysokých brezích zálivu. To ale bylo vse. Tucnaci se totiz na breh vraceji nekdy pred setmenim (dokonce v informacnim stredisku maji vyvesen jejich "jizdni rad"). Takze zbytek kolonie se cachtal jeste nekde daleko v mori a lovil rybicky.

tucnak.jpg

Pri zpátecní ceste jsme se rozhodli, ze se nám v zádnem pripade nechce prodírat busem a vybrali jsme si smer, který sice byl trosku na opacnou stranu, nez odkud jsme prisli, ale zase vypadal trochu schudneji. Byl oznacen sipkou Sandy Mount a nekde tím smerem jsme asi nechali i auto (mapu jsme s sebou ovsem nemeli). Z pocátku jsme sli po vyslapané cesticce, která nás zavedla do prístresku, který byl urcen k pozorování tucáku. Dále od pobrezí cesticka pokracovala vsemi smery a tak jsme si zase vybrali ten, který se zdál být nejvhodnejsí. Pohodlná cesticka nás dovedla po písecné dune, na které se uchytily ruzné kere a trávy, az do malého dolíku. Tom sel jako první a najednou zustal stát jako oparený. On tam totiz spal tucnák a my jsme ho vyrusili. Tucnák se vydrápal na vrchol dolíku a zastavil se tam. I pres to, ze byl od nás vzdálen ne více jak 5 metru, cítil se na vrcholu svého úkrytu nejspís v bezpecí, protoze se zastavil a zvedave se nás prohlízel. My jsme se vzpamatovali z pocátecního prekvapení a po nezbytném fotu a filmecku jsme pokracovali v puvodním smeru na Sandy Mount.

Ukázalo se, ze je to opravdu Mount - hora a je opravdu Sandy - písecná. Cesta vedla ostre vzhuru (jak uz to u hor bývá) a navíc uprostred obrovské písecné duny. Ten kopec jsme zdolávali asi 40 minut, ne-li déle. Odmenou za zdolání duny byl krásný rozhled po krajine - na jednu stranu záliv se zlatou plází, na druhou - vnitrozemí poloostrova zarostlé busem, a nekde v dáli pastviny a stromy lemující cestu vedoucí snad k nasemu autu. Na vrcholku duny jsme zjistili, ze cesta na Sandy Mount pokracuje ted uz absolutne opacným smerem, nez bychom potrebovali. Nedalo se nic delat a museli jsme se opet zanorit do hloubi neproniknutelného buse. Ovsem ted uz to nebylo tak jednoduché, jako poprvé, protoze jsme byli zarucene první lidé, co tudy sli. Bus byl tvoren nejruznejsími keri a stromy rostoucími tak huste, ze by se mnohdy hodila maceta. Nekteré kere byly dokonce tak záludné, ze jejich vetve byly tvoreny asi dva centimetry dlouhými trny. Mezery mezi keri byly vyplneny trávou a ruzným podobným sásím, dokonce jsme tam objevili neco, co vypadalo jako nase koprivy, ovsem asi tak desetkrát vetsí. Hustota keru byla nekdy taková, ze se nedaly prekonat jinak, nez prelézt. V takových prípadech (a nebylo jich málo) jsme aspon získali prehled o krajine a vzdálenosti mezi námi a stromy v dálce, ke kterým jsme meli namíreno. Konecne jsme prekonali zelené more a pred námi se otevrely rozlehlé pastviny. Po prelezení nekolika plotu jsme se ocitli na ceste mezi pastvinami a pustili se po ní doufajíce, ze za chvilku dorazíme k autu. Co cert ale nechtel. Olous mrkl do jednoho údolí v dáli (prece jenom výstupem na písecnou dunu jsme nastoupali pekných pár výskových metru) a uvidel v nem malou cervenou tecku. Na její zoufalou otázku: "Tome, nechces mi tvrdit, ze tam to malé cervené dole je nase auto, ze ne?" Tomás vytáhl dalekohled, a to jenom proto, aby Olousovy nejcernejsí obavy potvrdil. Samozrejme, ze to bylo nase auto a bohuzel se nacházelo na zcela opacné strane, nez jsme predpokládali. Cesta, na které jsme se zastavili, se pred námi zatácela cert ví kam, a tak jsme ji opustili a vydali se prímo pres pastviny k autu. Stacilo prekonat jeste nekolik dalsích plotu, prejít podmácené pastviny, na kterých rostly pulmetrové bodláky a mezi nimi pospíchal skrytý potucek, polekat nekoliv ovecek a konecne jsme byli u auta. V tu ránu v nás zmizela flaska teplé vody puvodne urcene k pití. Ale byli jsme tak zízniví, ze bychom vypili snad cokoliv. Z výpravy za tucnáky, která mela podle mapy trvat jenom 45 minut, se tak vyklubalo docela pekné ctyrhodinové dobrodruzství.